Jak funguje uzlová mapa procesu - technika NOD<>VSM

Uzlová mapa procesu (NOD<>VSM) je nástroj pro analýzu složitých výrobních procesů s dynamicky proměnlivou skladbou výroby, variabilní pracností operací, nebo širokou škálou možných kombinací použití strojů či operací při průchodu zakázky výrobním procesem. NOD <> VSM je inovativní spojení datové, Lean a logistické analýzy, v interakci s teorii omezení a technikami Six Sigma.

Základní myšlenka NOD<>VSM pracuje s následujícím tvrzením:

Neumíme-li předpovídat, plánovat či dosáhnout efektivního průběhu každé zakázky, způsobme efektivitu všech bodů, kterými zakázka může procházet.

Každý, kdo má proces s proměnlivou pracností operací, či zakázkovou výrobu ví, že míst, kterými zakázka může procházet je mnoho a mnoha případech jsou to všechna pracoviště ve firmě. Nikdo nemá sílu ve smysluplnně krátké době změnit odstranit plýtvání a zproduktivnit každé pracoviště firmy. Uzlová mapa má klíčové řešení v UZLU.

Uzlem nazýváme technologicky podobná pracoviště. Vycházíme z praktické zkušenosti, že plýtvání je z 90% shodné na podobných technologiích. Tato myšlenka nám umožní realizovat uzlové analýzy a optimalizaci. A Lean techniky propojit statistiku a metody Six Sigma.


Hlavní směr analýzy Uzlové mapy procesu je na rychlost realizace výrobního příkazu. To zásadně pozitivně působí na hodnotu nedokončené (rozpracované výroby) a současně vytváří systematický přístup k eliminaci plýtvání na jednotlivých pracovištích. Sekundárně tak působíme na produktivitu práce v celém procesu.

Vytvoření Uzlové mapy je časově, technicky i znalostně náročné. Potřebujete znalosti statistiky, velmi dobrou znalost Leanu, Teorie omezení a potřebujete nějaký statistický software pro výpočty. Zpracování mé první mapy NOD<>VSM trvalo 4 týdny mé tvrdé práce s podporou kolegů z plánování, výroby a engineeringu. Svou poslední NOD<>VSM mapu jsem vytvořil s pomocí softwaru Power Nodes za 8 hodin.